menu close menu

Palce młotkowate

Jakie groźne choroby zwiastują bóle palców u stóp i bóle śródstopia? Dowiedz się więcej o palcach młotowatych i innych schorzeniach.

Ból stopy kojarzy nam się najczęściej z kontuzją, nadwyrężeniem, zwichnięciem…Zdarza się, że wystarczy wymiana obuwia lub zimny okład, aby minął bezpowrotnie. Należy jednak mieć na uwadze, że takie objawy mogą też być zapowiedzią bardzo poważnych chorób, na które pomocy należy szukać u ortopedy lub (nierzadko) u zupełnie innego specjalisty…Warto najpierw dokładnie określić rodzaj i miejsce występowania bólu.

1. Haluksy. Jeśli dokucza nam ból palucha i obserwujemy nawet niewielkie jego odchylenie w stronę pozostałych palców u nogi, możemy być niemal pewni, że jest to jeden z pierwszych sygnałów tworzenia się haluksa i należy jak najszybciej:

a) zadbać o odpowiednie obuwie

b) dobrać aparat korekcyjny, który pomoże nam zatrzymać problem na etapie początkowym i nie dopuścić do dalszego rozwoju choroby (np. Hallu Motion, którego możemy używać w trakcie wszystkich codziennych czynności)

Haluksom towarzyszy również ból stawu śródstopno – paliczkowego, który sygnalizuje pojawienie się stanu zapalnego. To kolejny etap choroby. Starajmy się zareagować znacznie wcześniej!Jak wygladają palce młotkowane

2. Palec młotkowaty. W przypadku tego problemu, pierwsze objawy zauważymy jeszcze przed pojawieniem się bólu. Są to zmiany w wyglądzie palców (najczęściej drugiego lub trzeciego), które w wyniku nieprawidłowego ułożenia, ulegają wygięciu i pozostają w tej właśnie pozycji. To skutkuje tworzeniem się na zgięciu palca odcisku, który drażniony przez obuwie, staje się źródłem bólu śródstopia podczas chodzenia. Osoby, skarżące się na tę dolegliwość, odczuwają też często bóle przodostopia, a nawet promieniujący ból całej stopy. Podobnie, jak w przypadku haluksów, ważna jest tutaj szybka reakcja chorego na problem, co pozwala uniknąć poważnych zmian zwyrodnieniowych oraz operacji. Póki palec jest jeszcze elastyczny (można go odgiąć) i jego zgięcie nie jest trwałe, wskazane jest tak jak przypadku haluksów noszenie specjalnych aparatów korekcyjnych, przywracających palcom prawidłowy układ względem osi stopy.

Oba problemy – haluksy i palce młotkowate, mają ze sobą wiele wspólnego i wzajemnie na siebie wpływają. Często powodem tworzenia się palca młotkowego, jest haluks, który deformuje stopę, poprzez odgięcie palucha w stronę pozostałych palców, co sprzyja ich podwijaniu się w kierunku podeszwy. Obie dolegliwości wiążą się też z ryzykiem operacji, której unikniemy reagując w odpowiednim momencie.

3. Choroba Mortona. Towarzyszy jej ból przestrzeni międzypalcowej po stronie podeszwowej stopy, a dokładniej – u podstawy palców. Ból pojawia się w wyniku podrażnienia nerwu podeszwowego wspólnego palców. Podobnie jak w przypadku dwóch wyżej wymienionych dolegliwości, Chorobę Mortona można na pierwszym etapie leczyć nieoperacyjnie poprzez rehabilitację i stosowanie leków przeciwzapalnych. Zdarza się jednak, że konieczna jest operacja i chirurgiczne usunięcie nerwu. Przyczyną powstania choroby jest często noszenie butów o zwężanych czubkach.

4. Modzele, odciski, nagniotki. Pojawiają się pod palcami, w przedniej części stopy, na pięcie. Czasem towarzyszą innym chorobom stóp, np. haluksom lub palcom młotkowym. Powstają w wyniku długotrwałego nacisku lub tarcia, często są efektem źle dobranego obuwia. Tego typu dolegliwości rzadko kończą się operacją, jednak skutecznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Jeśli towarzyszy im stan zapalny, najlepiej udać się z nimi prosto do podologa.

5. Czasem nasz organizm próbuje nam zasygnalizować za pomocą bólu stopy zupełnie inny problem, np. cukrzycę (tzw. stopa cukrzycowa), która wiąże się z uszkodzeniem nerwów obwodowych, a co za tym idzie – silnym bólem i zaburzeniami czucia w kończynach dolnych. Innymi przykładami są m.in. choroby neurologiczne – rwa kulszowa, która biegnie od kręgosłupa w dół, aż do stopy, zwyrodnienie stawów, czy wywołana zawyżonym poziomem kwasu moczowego – dna moczanowa, atakująca staw śródstopno – paliczkowy.

Warto więc dobrze przeanalizować problem, najlepiej w konsultacji ze specjalistami, zanim wyrządzimy sobie krzywdę pochopną diagnozą. Bóle palców u stóp i bóle śródstopia mogą być pierwszym sygnałem poważnego problemu, o którym nie mieliśmy pojęcia.

Najnowsze komentarze

  Archiwa

  Kategorie

  • Brak kategorii

  Meta

  Home widget bottom center

  You can add widgets here from Admin->Appearance->Widgets

  Enable or Disable this widget area from
  Theme Options -> Widgets

  Home widget bottom right

  You can add widgets here from Admin->Appearance->Widgets

  Enable or Disable this widget area from
  Theme Options -> Widgets