menu close menu

Buty na haluksy

Codzienne radzenie sobie z haluksami to duże wyzwanie. Ból, pieczenie, powracające stany zapalne utrudniają często normalne funkcjonowanie, a nieestetycznie wykrzywione buty wywołują zawstydzenie i dyskomfort. Jakie obuwie wybrać, aby nie dokładać sobie cierpień? Oto kilka praktycznych porad, które pomogą lepiej zrozumieć problem na każdym etapie.

Zdrowie kontra estetyka

Na pewno każda osoba, cierpiąca na haluksy stanęła chociaż raz przed dylematem: co wybrać? Wygodę i komfort stóp, czy eleganckie, estetyczne obuwie. Takie rozterki towarzyszą najczęściej tym, którzy mają dopiero pierwsze oznaki haluksów. W późniejszym stadium choroby, noszenie np. szpilek jest wręcz niewykonalne. Nie należy jednak bagatelizować sprawy nawet, jeśli problem jest w fazie początkowej. Nieprawidłowe ułożenie stopy, ucisk, sztywny/twardy materiał, z którego wykonane jest obuwie, wąskie czubki – to wszystko sprawia, że problem wzmaga się za każdym razem, kiedy narażamy nasze stopy choćby na chwilowe przesilenie.

Jeśli w drodze wyjątku panie decydują się na obcas, warto mieć na uwadze, aby jego wysokość nie przekraczała 5 cm. Czubek buta powinien być szerszy, np. z okrągłym noskiem. Ważne, aby zapewnić palcom przestrzeń w bucie, możliwość swobodnego poruszania nimi. Niedopuszczalne są buty za małe lub za ciasne! Należy ich stanowczo unikać…Dla większego komfortu, warto zdecydować się na buty większe o pół rozmiaru od tego, który nosiliśmy przed pojawieniem się haluksów.

Korekcja na wczesnym etapie

Pamiętajmy, że haluksy to całkiem realny problem, który zaniedbywany – może nawet uniemożliwić chodzenie! Nie liczmy więc na to, że unikniemy konsekwencji tylko dlatego, że założymy niewygodne buty okazjonalnie. Nie zapominajmy też o tym, że jednym z powodów tworzenia się haluksów, jest właśnie niewygodne, zbyt wąskie obuwie. Dodatkowo, w momencie pojawienia się pierwszych oznak haluksów, warto sięgnąć po aparaty korekcyjne, które poprawiają ukształtowanie stopy. Jednym z nich jest np. Hallu Motion, który prostuje skrzywiony paluch i ustawia go w odpowiedniej pozycji względem stopy. Istotne jest, aby wybierać prostowniki do stosowania w ciągu dnia, które mają wpływ na działanie stawu śródstopno – paliczkowego. Im wcześniej zaczniemy domową praktykę, tym mniejsze ryzyko późniejszej operacji Więcej na temat przyczyn powstawania haluksów można dowiedzieć się z tego wpisu.

Odpowiedni dobór butów ortopedycznych

Jeśli haluksom towarzyszy stan zapalny, ból i duży dyskomfort, zdecydowanie powinniśmy postawić na obuwie ortopedyczne, dobrane indywidualnie do naszych potrzeb. Zarówno podeszwa takich butów, jak i wnętrze, wykonane są z materiałów, które dopasowują się do stopy i zapewniają im komfort podczas chodzenia. Niektóre modele mają również regulowaną tęgość, co może okazać się przydatne np. w momencie urazu, czy podrażnienia. Dostępne są również buty, wykonane specjalnie na potrzeby osób tuż po operacji haluksów, odciążające przodostopie, utrzymujące stopę w odpowiedniej pozycji, minimalizujące ryzyko potknięcia/poślizgnięcia.

Wśród osób, cierpiących na haluksy, powodzeniem cieszą się również buty Medicus marki z wieloletnią tradycją, dedykowane nie tylko osobom z problemem koślawego palucha, ale również i z innymi dolegliwościami stóp. Specjalnie wyprofilowane podeszwy mają zapewnić komfort użytkownikom zarówno podczas chodzenia, jak i stania. Chronią staw skokowy, dzięki pęcherzykom, umieszczonym w podeszwie, wpływają na poprawę całej postawy ciała podczas chodzenia. Marka stawia na pierwszym miejscu kwestie zdrowotne, jednak są one również bardzo estetycznie wykonane i doceniane przez osoby, ceniące elegancki wygląd.

Haluksy nazywane są często problemem XXI wieku i dotyczą zarówno osób starszych, jak i młodszych. Najczęściej nie mamy większego wpływu na pojawienie się uciążliwej dolegliwości, jednak nie zapominajmy o tym, że od nas w dużej mierze zależy, w jakim stopniu problem się rozwinie. Jeśli nie zbagatelizujemy sprawy i od momentu pojawienia się pierwszych oznak będziemy myśleć o korekcji, zdrowym trybie życia i odpowiednich butach na haluksy, możemy liczyć na znaczną poprawę.

 

Najnowsze komentarze

  Archiwa

  Kategorie

  • Brak kategorii

  Meta

  Home widget bottom center

  You can add widgets here from Admin->Appearance->Widgets

  Enable or Disable this widget area from
  Theme Options -> Widgets

  Home widget bottom right

  You can add widgets here from Admin->Appearance->Widgets

  Enable or Disable this widget area from
  Theme Options -> Widgets